Bon Energetyczny. Komu, jaka kwota i kiedy?

– Bon energetyczny to dobre rozwiązanie chroniące tych, którzy wzrost rachunków odczują najbardziej – ocenia Norbert Mortas, ekspert rynku energii elektrycznej oraz prezes naszej firmy. Bon pozwoli płynnie przejść z zamrożonych do rynkowych cen energii elektrycznej.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, maksymalna wysokość bonu energetycznego wyniesie od 300 do 600 zł, a przy ogrzewaniu prądem od 600 do 1 200 zł. Bon, będący jednorazowym świadczeniem, ma być wypłacany gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku.

– Wprowadzenie bonu energetycznego przyniesie korzyści szczególnie osobom o najniższych dochodach. Pełna wysokość bonu będzie przysługiwać tym, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1 700 zł, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego próg wynosi 2 500 zł. Nawet po przekroczeniu tych progów dochodowych bon będzie przyznawany, jednak jego wartość zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – dodaje Norbert Mortas.

Prezes Hermanos podkreśla, że w projekcie utrzymano zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale na nowym poziomie. W drugiej połowie 2024 roku będzie to 500 zł za MWh, zamiast dotychczasowych 412 zł za MWh do pewnego limitu oraz 739 zł za MWh powyżej niego.

– Cena energii elektrycznej wzrośnie z 41 do 50 groszy za kilowatogodzinę, czyli o 22 procent. Koszt zużytej energii stanowi około 50 procent rachunku, pozostałą część stanowi tzw. opłata przesyłowa. W związku z tym całościowo rachunki za prąd wzrosną w drugiej połowie roku o około 10 procent – wylicza Norbert Mortas.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, szacuje, że w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o około 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego do 2 MWh energii elektrycznej rocznie.

Jak zmniejszyć rachunki?

Termomodernizacja to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Dzięki niej można znacznie zmniejszyć rachunki za prąd, poprawić komfort życia oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Warto więc rozważyć przeprowadzenie termomodernizacji swojego domu, korzystając przy tym z dostępnych dofinansowań i ulg podatkowych.

Skontaktuj się z nami

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bonie energetycznym i możliwościach termomodernizacji Twojego domu, zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc w realizacji Twojej inwestycji.

    FORMULARZ KONTAKTOWY

    Doradzimy i dobierzemy najlepsze rozwiązania

    Pola z gwiazdką wymagane